Zmysłowy, piękny zapach we wnętrzu działa na nas relaksująco, odprężająco. Może nas również motywować, pobudzać do działania. Jest to istotne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy często wiele godzin spędzamy w naszym domu.
1. Potpourri
To mieszanka suszonych ziół, kwiatów, liści i owoców. Suszone składniki umieszcza się zazwyczaj w szklanej, przeźroczystej misie lub wazonie. By wzmocnić zapach możemy do suszonej mieszanki dodać kilka kropli olejku zapachowego.
2. Skórki owoców cytrusowych
Skórki cytrusów możemy ułożyć w dowolnym miejscu wnętrza, ale najlepszy efekt uzyskamy, gdy umieścimy je na parapecie, w pobliżu grzejnika. Podwyższona temperatura powoduje, ze zapach będzie bardziej intensywny. Świeży zapach, będzie się unosił ok. 2-3 dni. Skórki cytrusów ułożone na ozdobnych talerzykach, czy miseczkach, ozdobione kamykami, muszelkami, mogą stanowić estetyczny element dekoracyjny w pomieszczeniu.
3. Kule zapachowe z pomarańczy lub mandarynek.
W prosty sposób może przygotować kule zapachowe, przyozdabiając pomarańcze lub mandarynki goździkami, które posiadają intensywny, przepiękny zapach. Takie kule stanowią wspaniały element dekoracyjny.
4. Kawa ziarnista
Każdy z nas wie, jak pięknie pachną ziarna naturalnej kawy. Kilka ziaren możemy umieścić w filiżankach lub miseczkach i ustawić je w kilku miejscach pomieszczenia. Zapach kawy będzie wyczuwalny już po wejściu do pomieszczenia. Można również razem z ziarenkami kawy umieścić w naczynkach świeczki, które będą stanowiły dodatkowy element dekoracyjny.
5. Woreczki zapachowe
Woreczki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Materiały te oddychają w naturalny sposób i uwalniają zapachy ze swego wnętrza…. W woreczkach możemy umieścić suszone płatki kwiatów np. Lawendy, róży, rumianku, suszone liście mięty, bazylii, igły lub szyszki drzew iglastych. Woreczki zapachowe możemy umieścić w kuchni, pokoju dziennym, przedpokoju czy łazience. Możemy je ozdobić pięknymi kokardami czy sznureczkami i będą wtedy stanowiły odrębny element dekoracyjny pomieszczenia.
6. Ekologiczne odświeżacze powietrza
Tego typu odświeżacze możemy przygotować samodzielnie. Potrzebujemy tylko: butelkę plastikową ze spryskiwaczem, wodę, sodę i krople zapachowe. Wszystkie wymienione składniki musimy wymieszać i umieścić w butelce ze spryskiwaczem. W ten sposób otrzymamy ekologiczny odświeżacz domowej roboty. Jest on zdrowy, tani i prosty w przygotowaniu. Wystarczy kilka razy dziennie spryskać pomieszczenie i będziemy mieli w domu piękny, przyjemny zapach.