Fotowoltaika stała się tak popularna w ostatnim czasie, że panel słoneczne zamontowane na dachach budynków mieszkalnych i firm w miastach takich jak Łódź, Częstochowa czy Białystok nikogo nawet nie dziwią, ale instalacja fotowoltaiczna na gruncie nie jest aż tak popularna. Dlaczego? Jakie są wady i zalety tego systemu?
Jak sama nazwa wskazuje, instalacja fotowoltaiczna na gruncie to wolnostojące panele słoneczne zamontowane na ziemi zazwyczaj za pomocą sztywnej metalowej ramy lub na jednym słupie. Systemy montowane na ziemi mogą zastąpić system dachowy, gdy ten nie jest odpowiedni dla naszego dachu i nie możemy go zamontować z różnych przyczyn. Oba rozwiązanie zapewniają większe korzyści niż poleganie na paliwach kopalnych w celu zaspokojenia potrzeb związanych z energią elektryczną. Nie każdy dom ma co prawda przestrzeń potrzebną na panele słoneczne montowane na ziemi, ale też nie każdy dach nadaje się do paneli słonecznych.
Korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie:
Brak uszkodzeń dachu
W porównaniu z instalacją solarną na dachu, brak uszkodzeń dachu jest jedną z najważniejszych korzyści. Jeśli przygotowujesz się do montażu paneli słonecznych na dachu, musisz zadbać o swój dom i budynek przed instalacją. A instalacja kolektorów słonecznych naziemnych oznacza, że nie ma ryzyka wycieku na dachu.
Mniejsze ryzyko wystąpienia ewentualnego pożaru
Wadliwe okablowanie w dowolnym systemie słonecznym może stwarzać ryzyko pożaru, ale w systemie naziemnym ryzyko to jest odizolowane od domu, a nie na dachu. Panele montowane na ziemi mają również niezależne uziemienie elektryczne, a nie uziemienie połączone z domem.
Panele fotowoltaiczne montowane na gruncie są łatwiejsze w utrzymaniu i rozbudowie
Ogólnie, zaleca się czyszczenie paneli słonecznych od dwóch, do czterech razy w roku. Jeśli więc zainstalujesz dachową fotowoltaikę, dostęp do konserwacji będzie trudniejszy niż w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych na gruncie. Dodatkowo naziemny system jest zdecydowanie łatwiej rozbudować w razie ewentualnej potrzeby niż system dachowy, zwłaszcza jeśli zagospodarował on już całą dostępną przestrzeń dachową.
Czy instalacja fotowoltaiczna na gruncie ma jakieś wady?
Jak wszyscy wiemy, zasoby ziemi stają się coraz rzadsze i droższe. Największą wadą gruntowej energii słonecznej jest to, że wymaga dostępnej ziemi. W przypadku niektórych naziemnych projektów słonecznych na dużą skalę wymagana jest również duża dostępna przestrzeń do montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie.
Drugą wadą takiego systemu jest zdecydowanie dodatkowe okablowanie. Montowane na ziemi panele fotowoltaiczne wymagają dłuższego okablowania, aby podłączyć je do domu. Te dodatkowe druty mogą wymagać zakopania, aby chronić je przed wiewiórkami lub innymi zwierzętami, które mogłyby je ewentualnie uszkodzić.
Zdecydowałeś się na panele fotowoltaiczne- co jeszcze musisz wiedzieć?
Jeśli chodzi o instalację systemu fotowoltaicznego, sposób montażu paneli słonecznych może wydawać się dziwną rzeczą do rozważenia. Jednak każda indywidualna sytuacja jest inna, więc każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wybierając firmę do montażu naszych paneli fotowoltaicznych, warto postawić na taką, która jak np. fotowoltaika częstochowa, ma wieloletnie doświadczenie zarówno w montażu instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach jak i na gruncie, a jej eksperci chętnie pomogą nam przy wyborze odpowiedniego systemu dopasowanego do naszych potrzeb.