Współcześnie korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE) między innymi paneli fotowoltaicznych to coraz częstsza praktyka. Dotyczy ona nie tylko indywidualnych gospodarstw domowych, ale również małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Możliwość ekologicznego wytwarzania energii, a co więcej – za darmo? To bardzo kusząca propozycja, na jaką decyduje się coraz szersza społeczność.
Dynamiczny rozwój fotowoltaiki, ponieważ o niej mowa, to zasługa wielu czynników. Oczywiście do tych najważniejszych zaliczyć można istotne obniżenie kosztów pozyskiwania energii, a co za tym idzie brak rachunków. Z kolei różnego rodzaju dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych sprawia, że rozwiązanie to jest nie tylko oszczędnością w długiej perspektywie, ale również świetną inwestycją.
Jaki jest koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Obecnie ciężko jest przedstawić jeden kosztorys montażu paneli słonecznych. Z uwagi na bardzo dużą gamę rozwiązań, marek i wariantów ceny są bardzo różne. Niemniej średni koszt instalacji i montażu paneli słonecznych w przedziale mocy od 4,5 do 5,5 kW to około 22-25 tysięcy złotych. Jednak uwzględniając przy tym szerokie możliwości skorzystania z finansowania i dotacji, cena wyjściowa z pewnością mocno spadnie.
Ważne, aby pamiętać, że inwestycja początkowa to w zasadzie jedyna tak duża opłata. W późniejszym etapie oczywiście panele fotowoltaiczne będą wymagały konserwacji i przeglądów, ale są to stosunkowo niewielkie koszty. Oczywiście pierwsze kilka lat takie przeglądy będą zupełnie za darmo, a sama gwarancja na urządzenia fotowoltaiczne, całe instrumentarium to 25 lat. Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę?
- Jednorazowa inwestycja, a później darmowa energia
- Ekologiczne rozwiązanie, co idzie w parze z dbałością o środowisko naturalne
- Możliwość generowania dużych oszczędności
- Świetna inwestycja, która przynosi również zyski.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru w ramach zakupu paneli fotowoltaicznych, warto przeanalizować oferty różnych firm. Dzięki porównywarce ofert każdy może dopasować nie tylko odpowiednią moc na zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, ale również optymalne ceny pod inwestycję.
Panele fotowoltaiczne – możliwość uniezależnienie się od zakładu energetycznego
Właściwie zaplanowana instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata. Z kolei odpowiednie wyliczenie potrzebnego zapotrzebowania na energię w danym gospodarstwie domowym może pomóc w całkowitym uniezależnieniu się od zakładów energetycznych. Co więcej, obecnie w momencie posiadania nadwyżek możliwe jest odsprzedawanie energii, co daje możliwość zyskiwania na inwestycji.
Nie można wszystkiego przeliczać na pieniądze. Fotowoltaika to przed wszystkim ekologia, poszanowanie środowiska i zdrowie.